Skip to main content

Tvoj izbor su prava, oblast u kojoj digitalna transformacija menja pravila igre veoma brzim tempom i značajno redizajnira sistem. Ne toliko svojom voljom koliko pod uticajem tržišta, pravni sistem stvara sopstveni digitalni ekosistem koji će se u budućnosti prilagođavati raznim oblastima. Prava su oblast na koju tehnološke revolucije nisu mnogo uticale sve do ove poslednje, digitalne. Četvrta industrijska revolucija ne menja osnove prava. Na fakultetima i pravnim školama će se i dalje izučavati predmeti poput filozofije ili rimskog prava, ali će praksa morati da se naoruža obiljem savremenih digitalnih alata kako celokupan pravni sistem ne bi ispao iz koloseka.

Tehnologija istupa na tržište i javni život novim izumima. Taj proces, u ovom trenutku ima karakteristike uragana. Poput oluje, svetom se šire novi sistemi digitalnog poslovanja, transakcija, stvaralaštva i ljudskog delovanja koje posledice stvaraju i u realnom, ne samo u virtuelnom prostoru. Inovacije su pravno prepoznati i društveno prihvaćeni izumi (eng. Invention and innovation). Put od izuma do inovacije je trenutno dugačak zbog globalnog preopterećenja sistema velikim brojem digitalnih izuma. U tom vakuumu je tvoje potencijalno mesto za rad i velika dela.

Funkcija prava, poput funkcije tehniloškog razvoja bilo koje organizacije, nije više vertikalna. Drugim rečima, kompanije, javne uprave, nevladine organizacije i ostali društveno aktivni subjekti neće imati potrebu za pravnom službom koja je neki zabačeni deo firme, na petom spratu druga vrata levo. Pre će tržište nametnuti potrebu za organizacijom timova u kojima će pravnici imati bitnu ulogu. Ti pravnici će, za razliku od svojih kolega od pre par decenija morati da prihvate da im radno mesto više nije u izolovanom odeljenju, već u jednoj dinamičnoj, proaktivnoj, podacima vođenoj (data-driven), agilnoj poslovnoj jedinici. Ova promena se ne odnosi samo na korporativne pravne timove već i šire. Digitalna transformacija nije tehnološki već društveni i kulturološki proces koji će zahtevati i rekonstrukciju globalnih pravnih sistema.

Tehnologija omogućava promenu i ona je u ovoj avanturi potencijalna energija, dok kinetičku i dalje čovek drži u svojim rukama. Spremnost na to da se prihvate novi načini rada čine digitalnu transformaciju živom i realnom. Procene su da je tehnologija dvadesetak godina ispred ljudskih kapaciteta za optimizaciju njene upotrebe. To je donekle i dobra vest. Međutim, ona ukazuje na još jednu stvar, a to je da pravi izazov digitalne transformacije nisu tehnologije, već ljudi.

U suštini prava postoji latentan otpor prema promenama i izazovima koje nameće tehnološko eksperimentisanje u javnom životu, pogotovo u sferama legalnog. Digitalna transformacija zahteva ponovno preispitivanje savremene pravne kulture. Digitalni svet će imati imperative bolje službe fizičkim i pravnim licima kojima su potrebni legalni proizvodi i usluge, kao i imperativ bolje službe opštem dobru i društvu uopšte. Proces digitalne transformacije u ovoj oblasti ne mora voditi pravni establišment u smislu fakulteta, advokatskih kancelarija, sudova ili ostalih regulatora. Establišment treba da podrži proces jer će, čak i u slučaju otpora, promene doći i bez profesije, a to može biti opasno. Poslovi i rad na toj promeni čekaju i tebe. Saradnja, timski rad, emocionalna inteligencija, kulturna svest, znatiželja, celoživotno učenje, agilnost, prilagodljivost i način razmišljanja koji klijenata stavljaju na prvo mesto neki su od novih uslova za pravne stručnjake u digitalnom dobu.

Postoji još jedan bitan proizvod digitalne transformacije u pravnom sektoru. Reč je o pravnim aplikacijama. Kako će one uticati na tvoj posao zavisi od tvog izbora, tačnije da li ćeš ih praviti ili samo koristiti. Automatizovanije pružanja pravne pomoći kroz razna softverska rešenja bazirano na veštačoj inteligenciji, mašinskom učenju i analitici velikih baza podataka (data analysis) unaprediće struku, ali i povećati apetite kako pružalaca usluga, tako i potrošača. Pravna praksa, u tradicionalnom smislu, biće potrebna samo kada su potrebne različite, uskostručne veštine i iskustvo. Međutim, pravni poslovi koji nestanu biće zamenjeni novim koji zahtevaju pravno znanje i dodatne veštine (npr. analiza podataka, dizajnersko razmišljanje, poslovna i tehnološka ekspertiza itd).

Postoje i pravnici koji već danas rade u timovima za izgradnju pravnih aplikacija i veoma su traženi. Oni pored prava, poznaju i oblasti poput web developementa, sajber-bezbednosti (cybersecurity) i analitike velikih baza podataka (data analysis).

Da zaključimo, digitalna transformacija će na tvoju karijeru uticati pozitivno. Tradicionalne vrednosti i znanja koje proučava pravna nauka, u teoriji i praksi ne odlaze u penziju već se samo menja način na koji će biti primenjivane. Te vrednosti će ti i te kako biti od koristi. Izučavaj ih. Vremenom se naoružaj i znanjima iz informacionih tehnologije i tvoja karijera će imati mnogo utabanih staza. Srećno!